Narzędzia ogrodnicze – sekatory
Ręczne
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Narzędzia ogrodnicze – sekatory

Różne rodzaje sekatorów są bardzo przydatnymi narzędziami w codziennej pielęgnacji ogrodu. Ich znaczenie dostrzegamy zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy wiele roślin wymaga starannego przycinania. Jaki rodzaj sekatora wybrać do własnego ogrodu? 

Rodzaje sekatorów

Sekatory można dzielić z uwagi na długość i funkcjonalność. Według pierwszej z wymienionych kategorii wyróżniamy sekatory:

  • krótkie – niewielkie narzędzia o podręcznym charakterze, przeznaczone do cięć pędów o niewielkim przekroju. Używa się ich z powodzeniem tylko jedną ręką;
  • długie – są to narzędzia dwuręczne, dzięki którym można przecinać grubsze gałęzie. Rączki mają nawet 1 m długości. W niektórych modelach da się regulować siłę, z jaką wykonywane jest cięcie;
  • tyczkowe – teleskopowe sekatory z wysięgnikiem. Można dzięki nim ciąć znajdujące się wyżej gałęzie i to bez użycia drabiny. Tniemy, pociągając za linkę.

>> Przeczytaj także: Jak dbać o żywopłot?

Z uwagi na funkcjonalność sekatory dzielimy na:

  • nożycowe – ich zaletą jest precyzja cięcia, którą umożliwiają dwa dobrze naostrzone ostrza;
  • kowadełkowe – przeznacza się je do cięcia zdrewniałych i uschniętych pędów. Posiadają tylko jedno ostrze, ale potrzeba mniej siły do posługiwania się nimi.

Jaki sekator wybrać?

Warto mieć wśród narzędzi kilka sekatorów – każdy przyda się w nieco innej sytuacji. Niezmiennie ważna jest jakość wykonania, która pozwoli cieszyć się sekatorem przez dłużej niż jeden sezon. 

plantulae

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mebelki do salonu, które nadadzą Twojemu wnętrzu charakteru
Mebelki do salonu, które nadadzą Twojemu wnętrzu charakteru
W tym artykule przyjrzymy się różnym mebelkom, które mają potencjał, by nadać Twojemu salonowi nie tylko styl, ale także indywidualny charakter.
Jakie są zalety pościeli flanelowej?
Jakie są zalety pościeli flanelowej?
Pościel flanelowa, wykonana z gęsto tkanej i miękkiej bawełny, stała się popularnym wyborem dla wielu osób poszukujących wygody i komfortu podczas snu.
Poradnik na temat wyboru idealnych osłon okiennych dla Twojego domu
Poradnik na temat wyboru idealnych osłon okiennych dla Twojego domu
Przekształć swój dom dzięki najnowszym trendom w osłonach okiennych. Dowiedz się, jak wybrać idealny styl, materiał i konstrukcję, aby stworzyć wymarzoną atmosferę.
Ostatnie wpisy