Uprawa warzyw w skrzynkach sprawia, że zyskujemy szansę na własny ogródek, bez potrzeby wykonywania grządek. Umożliwia nam również znacznie łatwiejsze sadzenie i wysiewanie roślin, a także gwarantuje bardziej komfortowy sposób plewienia. Sprawdźmy, jak w łatwy sposób samodzielnie rozpocząć uprawę warzyw w skrzyniach.
Grządki w skrzyniach są idealne do wykonania tzw. miejskich ogródków. Dają nam możliwość stworzenia własnych grządek bez potrzeby posiadania ogrodu. Skrzynie z ziemią pozwalają na zakładanie ogrodu nawet w miejscu, w którym ziemia jest bardzo jałowa albo, gdzie nie mamy wydzielonej strefy, w której można wykonać grządki. Dzięki skrzyniom znacznie łatwiej będzie nam stworzyć piękny ogród, bez potrzeby posiadania dużej ilości wolnego miejsca. Grządki w skrzyniach są też świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, dla których pielenie roślin znajdujących się w ziemi bywa męczące.
Grządki z podwyższeniem łatwo jest wykonać samodzielnie. Gotowe skrzynie można kupić w sklepach ogrodniczych. Są one wykonane z naturalnych materiałów, najczęściej z drewna. Dzięki unikatowemu sposobowi sadzenia roślin swój własny warzywny ogródek można mieć znacznie dłużej, niż w przypadku umieszczania grządek w ziemi. Za sprawą podniesionych grządek mamy pewność, że nasze rośliny będą znacznie szybciej rosły. Podłoże w skrzyniach szybciej się nagrzewa, a nasze rośliny mają również lepszy dostęp do światła. Dodatkowo można w nich wcześniej rozpocząć uprawę, dzięki szybszemu rozkładowi materii organicznej w ziemi. Do takiej uprawy najlepiej nadają się: sałata, burak, szczypiorek, a także burak ćwikłowy i rzodkiewka.
Skrzynie możemy samodzielnie zbudować z wcześniej przygotowanych desek. Ważne, by szerokość jednej skrzynki miała co najmniej 30 cm. Wtedy wysiew oraz rozrastanie się roślin będzie znacznie łatwiejsze. Skrzynki mogą być plastikowe, ale najlepiej będą nadawały się do tego drewniane modele. Aby ziemia miała dobry dostęp do tlenu, musimy zapewnić jej odpowiednią przestrzeń pod skrzyniami. W deskach znajdujących się pod spodem można wykonać kilka małych otworów.
Ponadto samych skrzynek nie można kłaść bezpośrednio na podłoże tarasu, czy na ziemię w ogrodzie. Należy wykonać małe wsporniki, które dadzą choć niewielką przestrzeń pomiędzy skrzynią a podłożem. Można po obu stronach skrzyni wbić niewielkie paliki. Dobrym sposobem będzie również wykorzystanie kawałka europalety, którego przykręcamy po obu stronach. W ten sposób skrzynia jest na podwyższeniu, a gleba od spodu ma zapewnioną odpowiednią przestrzeń. Do budowy skrzyni lepiej jest wykorzystać deski dębowe, które są znacznie trwalsze. Mogą być to również deski robinii. Przed wsadzeniem do skrzyni ziemi, jej boki oraz dno należy wyścielać agrowłókniną.
Bardzo ważne jest odżywienie i spulchnienie gleby przed wysiewem. Popularnym sposobem wśród wielu ogrodników, jest dodanie na dno skrzyni gałązek, słomy albo innej materii organicznej jako kompostu. Wiele osób używa w tym celu fusów po herbacie oraz kawie. Glebę dla lepszego odżywienia można połączyć z roztrzaskanymi skorupkami jaj, dzięki czemu ziemia dostanie nieco azotu, który jest potrzebny do zachowania prawidłowego pH. Ziemia ogrodowa powinna być rozpulchniona, dlatego najlepiej wkładać ją do skrzyń rękoma, lekko mieszając.
Poza tym warto sprawdzić pH wybranej przez nas ziemi ogrodowej, by było ono dostosowane do roślin, które chcemy w niej zasadzić, czy posiać. Rośliny powinny być ustawiane w rzędach i mieć swoją przestrzeń do rozrastania się. Dzięki temu każda roślina ma możliwość posiadania własnych rozłożystych korzeni oraz miejsca do wzrostu. Dołki na cebulki można umieszczać między sobą w odległości około 4-5 cm. Wiele zależy również od rodzaju rośliny, np. sałatę siejemy w odległości około 6-7 cm od siebie. W takich przypadkach potrzebna nam będzie nieco dłuższa skrzynia.