Jakie prace należy wykonać w <strong>ogródku warzywnym</strong> przed nadejściem zimy?
Ogród warzywny
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie prace należy wykonać w ogródku warzywnym przed nadejściem zimy?

Posiadacze ogrodu, zwłaszcza tego warzywnego, muszą odpowiednio zadbać o ten teren przed nadchodzącą zimą. To w zasadzie ostatnia okazja, aby to zrobić, ponieważ już za chwilę będzie naprawdę zimno, niekiedy już w listopadzie pojawiają się pierwsze przymrozki, a nawet opady śniegu! Sprawdźmy zatem, jak to zrobić i sprawić, że wiosną rośliny będą gotowe, aby dać latem jak najlepsze plony!

Ogródek warzywny – zabezpiecz go przed mrozem

Odpowiednio zabezpieczony ogród warzywny sprawi, że zimą Twoje pieczołowicie uprawiane rośliny nie zmarzną. Należy zatem jesienią wykonać szereg różnych prac, które zwiększą ich odporność na chłód i śnieg. Na wstępie warto zadbać o absolutną podstawę, jaką jest gleba. Musi być zatem odpowiednio nawilżona oraz oczywiście właściwie nawieziona. 

Kolejną równie istotną kwestią jest dokładne oczyszczenie zbiorów, w tym krzewów, aby nie pozostał na nich nawet jeden owoc czy warzywo. Dzięki temu nie będą one gniły w okresie zimowym, co ma oczywiście niezbyt dobry wpływ na resztę rośliny. Możesz je umieścić w kompostowniku i wykorzystać za jakiś czas do stworzenia naturalnego nawozu. To jednak nie wszystko, aż do pierwszych przymrozków należy usuwać chwasty, które źle wpływają na kondycję warzyw. Gdy jest już zimno, nowe chwasty nie pojawiają się, jednak zanim to nastąpi, należy wszystko dokładnie usuwać.

Pamiętaj także o pozbyciu się opadających liści. Te, które znajdą się pod śniegiem, będą miały negatywny wpływ na jakość gleby. Po usunięciu wszystkich nadgniłych elementów warto przekopać ziemię i dodatkowo spulchnić ją, aby rośliny miały przestrzeń do wegetowania zimą. Jeśli tylko masz taką możliwość, dobrze sprawdza się osłonięcie ogródka warzywnego folią. Oczywiście musi być to specjalnie przystosowana konstrukcja, która sprawi, że rośliny będą miały odpowiednią ochronę przed chłodem, mrozem i śniegiem, a do tego w jej wnętrzu nie będzie zbierała się woda. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że rośliny zaczną zamarzać. Wszystkie te elementy pozwolą Ci zachować wspaniałą kondycję swojego ogródka warzywnego i sprawić, aby co roku dawał zdrowe i pyszne plony. 

Do tego pamiętaj, że nawozy powinny być przede wszystkim naturalne i dopasowane do konkretnych gatunków roślin oraz ich zapotrzebowania na składniki odżywcze. Poza tym jakość gleby ma także fundamentalne znaczenie, dlatego i ona musi spełniać wymagania Twoich roślin. Stworzenie im dogodnych warunków pozwoli Ci cieszyć się zdrowymi warzywami, ziołami i owocami w okresie wiosennym i letnim.

Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com

plantulae

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewniane meble ogrodowe – jak je odnowić po zimie?
Drewniane meble ogrodowe – jak je odnowić po zimie?
Drewniane meble ogrodowe to prawdziwa ozdoba każdej strefy wypoczynkowej. Należy jednak pamiętać o tym, że wymagają opieki! Sprawdź, jak odnowić […]
Jak wybrać idealne spodnie ciążowe zapewniające komfort i styl?
Jak wybrać idealne spodnie ciążowe zapewniające komfort i styl?
Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak znaleźć idealne spodnie ciążowe, które łączą komfort i styl. Poznaj wszystko o modelach, rozmiarach i tkaninach.
Jakie są najnowsze technologie i innowacje w częściach do maszyn rolniczych?
Jakie są najnowsze technologie i innowacje w częściach do maszyn rolniczych?
Nowe technologie, nazywane często rolnictwem 4.0, rewolucjonizują tradycyjne metody uprawy i hodowli. Poznajmy te przełomowe rozwiązania.
Ostatnie wpisy