Nie musisz być posiadaczem ogromnego ogrodu, by móc spełnić marzenie o warzywnym kąciku. Wystarczy małe poletko, a nawet skrzynia lub kilka większych donic, które pomogą w zaaranżowaniu przydomowego ogródka z warzywami.
Zakładanie kącika warzywnego na trawniku rozpocznijmy od wyboru najlepszego miejsca. Znajdźmy takie, które jest dobrze nasłonecznione (przynajmniej przez sześć godzin dziennie) i jednocześnie osłonięte od wiatru. Najlepiej, aby ogródek został umiejscowiony na stronie południowej, z dala od ulicy oraz dużych drzew i krzewów. Zwróćmy także uwagę, czy w pobliżu znajduje się źródło wody, które ułatwi nam podlewanie roślin. Ewentualnie może się przydać długi wąż ogrodowy. Po wyborze miejsca możemy się zabrać za dokładniejsze projektowanie kącika warzywnego.
Przed sadzeniem roślin musimy zadbać o jakość gleby i przygotować teren. Dla warzywniaka najlepsza będzie gleba żyzna i przepuszczalna, która szybko się nagrzewa. Najkorzystniejsza jest gleba próchnicza, o ciemnobrązowej lub czarnej barwie, z widocznymi fragmentami obumarłych roślin. Znaczenie ma również odczyn gleby. Możemy go zmierzyć przy użyciu kwasomierza. Ziemia do uprawy warzyw powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 6–6,5).
Po upewnieniu się, że w wybranym miejscu jest gleba, w której rośliny będą mieć dobre warunki do wzrostu, przygotowujemy teren. Ziemię najpierw oczyszczamy z chwastów, kamieni i liści, a następnie spulchniamy za pomocą motyki lub szpadla. Dzięki spulchnieniu rozluźnimy strukturę gleby, czyli pomożemy w utworzeniu przestrzeni, które wypełnią się niezbędnymi dla roślin powietrzem i wodą. Po spulchnieniu grabimy ziemię i nawozimy. W pobliżu kącika warzywnego warto wydzielić miejsce na kompostownik.
Do małego ogródka wybierajmy warzywa, których uprawa nie jest skomplikowana i czasochłonna. Warto posadzić rzodkiewki, sałatę, ogórki, fasolkę szparagową, marchew. Podczas sadzenia pamiętajmy, że niektóre rośliny niekorzystnie na siebie oddziałują. Powinno unikać się sadzenia w sąsiedztwie warzyw z tej samej grupy. Obok siebie możemy posadzić na przykład: marchew i cebulę, szczypiorek i czosnek, dynię i fasolę czy pomidory i cebulę. Nie sadźmy za to razem: ogórków i pomidorów, grochu i fasoli oraz sałaty i pietruszki.
W zachowaniu estetycznego wyglądu kącika warzywnego pomoże nam przestrzeganie kilku zasad. Pamiętajmy, żeby najwyższe rośliny umieszczać z tyłu albo przy płocie czy pod ścianą budynku. Aby podczas pielęgnacji warzyw nie niszczyć grządek, wydzielmy ścieżki, które ułatwią poruszanie się. Optymalna szerokość grządki powinna wynosić około 120 cm, a ścieżki – 30 cm. Obszar warzywniaka możemy symbolicznie wyznaczyć przy pomocy kamieni, kostek czy żwiru. Jeśli mamy dzieci lub zwierzęta, zwłaszcza psy i koty, ogródek warto ogrodzić siatką bądź płotem sztachetowym. W ten sposób zabezpieczymy grządki przed ewentualnym zniszczeniem.
Kącik warzywny możemy urozmaicić kolorowymi obwódkami, sadząc dookoła wyznaczonego terenu kwiaty, na przykład lawendę i aksamitki, lub ulubione zioła. Ciekawym pomysłem jest również zaaranżowanie przydomowego ogródka w dużych donicach i drewnianych skrzyniach, dzięki którym taki warzywniak wygląda elegancko nawet na niewielkim trawniku.
Zdjęcie główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com